diffutils 3.0 - en to ja translation catalogue (131 entries)

en: program error
ja: プログラムエラー

en: stack overflow
ja: スタックオーバーフロー

en: Unknown system error
ja: 不明なシステムエラー

en: regular empty file
ja: 通常の空ファイル

en: regular file
ja: 通常ファイル

en: directory
ja: ディレクトリ

en: block special file
ja: ブロックスペシャルファイル

en: character special file
ja: キャラクタスペシャルファイル

en: symbolic link
ja: シンボリックリンク

en: socket
ja: ソケット

en: message queue
ja: メッセージキュー

en: semaphore
ja: セマフォ

en: shared memory object
ja: 共有メモリオブジェクト

en: typed memory object
ja: 型付メモリオブジェクト

en: weird file
ja: 不明なファイル

en: %s: option '--%s' doesn't allow an argument
ja: %s: オプション '--%s' は引数を取ることができません

en: %s: option '%c%s' doesn't allow an argument
ja: %s: オプション '%c%s' は引数を取ることができません

en: %s: option '--%s' requires an argument
ja: %s: オプション '--%s' は引数が必要です

en: %s: unrecognized option '--%s'
ja: %s: オプション '--%s' を認識できません

en: %s: unrecognized option '%c%s'
ja: %s: オプション '%c%s' を認識できません

en: %s: invalid option -- '%c'
ja: %s: 無効なオプション -- '%c'

en: %s: option requires an argument -- '%c'
ja: %s: オプションには引数が必要です -- '%c'

en: %s: option '-W %s' is ambiguous
ja: %s: オプション '-W %s' は曖昧です

en: %s: option '-W %s' doesn't allow an argument
ja: %s: オプション '-W %s' は引数を取ることができません

en: %s: option '-W %s' requires an argument
ja: %s: オプション '-W %s' は引数が必要です

en: Success
ja: 成功です

en: No match
ja: 一致しません

en: Invalid regular expression
ja: 無効な正規表現です

en: Invalid collation character
ja: 無効な照合文字です

en: Invalid character class name
ja: 無効な文字クラス名です

en: Trailing backslash
ja: 終端のバックスラッシュ

en: Invalid back reference
ja: 無効な前方参照です

en: Unmatched [ or [^
ja: [ または [^ が不一致です

en: Unmatched ( or \(
ja: ( または \( が不一致です

en: Unmatched \{
ja: \{ が不一致です

en: Invalid content of \{\}
ja: \{\} の中身が無効です

en: Invalid range end
ja: 無効な範囲終了です

en: Memory exhausted
ja: メモリを使い果たしました

en: Invalid preceding regular expression
ja: 無効な前方正規表現です

en: Premature end of regular expression
ja: 正規表現が途中で終了しました

en: Regular expression too big
ja: 正規表現が大きすぎます

en: Unmatched ) or \)
ja: ) または \) が不一致です

en: No previous regular expression
ja: 以前に正規表現がありません

en: memory exhausted
ja: メモリを使い果たしました

en: stdin
ja: 標準入力

en: stdout
ja: 標準出力

en: stderr
ja: 標準エラー出力

en: unknown stream
ja: 不明なストリーム

en: failed to reopen %s with mode %s
ja: %s をモード %s で再度開くことに失敗しました

en: invalid %s%s argument `%s'
ja: 引数 `%3$s' に対して %1$s%2$s が無効です

en: invalid suffix in %s%s argument `%s'
ja: 引数 `%3$s' に対して無効な接尾辞 %1$s%2$s です

en: %s%s argument `%s' too large
ja: 引数 `%3$s' に対する %1$s%2$s が大きすぎます

en: Packaged by %s (%s)
ja: パッケージ作成者: %s (%s)

en: Packaged by %s
ja: パッケージ作成者: %s

en: 
    License GPLv3+: GNU GPL version 3 or later <http://gnu.org/licenses/gpl.html>.
    This is free software: you are free to change and redistribute it.
    There is NO WARRANTY, to the extent permitted by law.
ja: 
    ライセンス GPLv3+: GNU GPL version 3 or later <http://gnu.org/licenses/gpl.html>.
    This is free software: you are free to change and redistribute it.
    There is NO WARRANTY, to the extent permitted by law.

note: TRANSLATORS: %s denotes an author name.
en: Written by %s.
ja: 作者 %s。

note: TRANSLATORS: Each %s denotes an author name.
en: Written by %s and %s.
ja: 作者 %s および %s。

note: TRANSLATORS: Each %s denotes an author name.
en: Written by %s, %s, and %s.
ja: 作者 %s、 %s、および %s。

note: TRANSLATORS: Each %s denotes an author name. You can use line breaks, estimating that each author name occupies ca. 16 screen columns and that a screen line has ca. 80 columns.
en: Written by %s, %s, %s,
    and %s.
ja: 作者 %s、 %s、 %s、
    および %s。

note: TRANSLATORS: Each %s denotes an author name. You can use line breaks, estimating that each author name occupies ca. 16 screen columns and that a screen line has ca. 80 columns.
en: Written by %s, %s, %s,
    %s, and %s.
ja: 作者 %s、 %s、 %s、
    %s、および %s。

note: TRANSLATORS: Each %s denotes an author name. You can use line breaks, estimating that each author name occupies ca. 16 screen columns and that a screen line has ca. 80 columns.
en: Written by %s, %s, %s,
    %s, %s, and %s.
ja: 作者 %s、 %s、 %s、
    %s、 %s、および %s。

note: TRANSLATORS: Each %s denotes an author name. You can use line breaks, estimating that each author name occupies ca. 16 screen columns and that a screen line has ca. 80 columns.
en: Written by %s, %s, %s,
    %s, %s, %s, and %s.
ja: 作者 %s、 %s、 %s、
    %s、 %s、 %s、および %s。

note: TRANSLATORS: Each %s denotes an author name. You can use line breaks, estimating that each author name occupies ca. 16 screen columns and that a screen line has ca. 80 columns.
en: Written by %s, %s, %s,
    %s, %s, %s, %s,
    and %s.
ja: 作者 %s、 %s、 %s、
    %s、 %s、 %s、 %s、
    および %s。

note: TRANSLATORS: Each %s denotes an author name. You can use line breaks, estimating that each author name occupies ca. 16 screen columns and that a screen line has ca. 80 columns.
en: Written by %s, %s, %s,
    %s, %s, %s, %s,
    %s, and %s.
ja: 作者 %s、 %s、 %s、
    %s、 %s、 %s、 %s、
    %s、および %s。

note: TRANSLATORS: Each %s denotes an author name. You can use line breaks, estimating that each author name occupies ca. 16 screen columns and that a screen line has ca. 80 columns.
en: Written by %s, %s, %s,
    %s, %s, %s, %s,
    %s, %s, and others.
ja: 作者 %s、 %s、 %s、
    %s、 %s、 %s、 %s、
    %s、 %s、 および他の方々。

note: TRANSLATORS: The placeholder indicates the bug-reporting address for this package.  Please add _another line_ saying "Report translation bugs to <...>\n" with the address for translation bugs (typically your translation team's web or email address).
en: 
    Report bugs to: %s
ja: 
    バグを発見したら <%s> に報告して下さい。
    翻訳に関するバグは<translation-team-ja@lists.sourceforge.net>に報告してください。

en: Report %s bugs to: %s
ja: %s のバグは <%s> に報告してください。

en: %s home page: <%s>
ja: %s のホームページ: <%s>

en: %s home page: <http://www.gnu.org/software/%s/>
ja: %s のホームページ: <http://www.gnu.org/software/%s/>

en: General help using GNU software: <http://www.gnu.org/gethelp/>
ja: GNU ソフトウェアを使用する際の一般的なヘルプ: <http://www.gnu.org/gethelp/>

en: Files %s and %s differ
ja: ファイル %s と %s は異なります

en: Binary files %s and %s differ
ja: バイナリファイル %s と%s は異なります

en: No newline at end of file
ja: ファイル末尾に改行がありません

en: Try `%s --help' for more information.
ja: 「%s --help」で、より詳細な情報を調べてみてください。

en: invalid --ignore-initial value `%s'
ja: 無効な--ignore-initialの値「%s」

en: options -l and -s are incompatible
ja: オプション-lと-sは両立しません

en: write failed
ja: 書込み失敗

en: standard output
ja: 標準出力

en: Usage: %s [OPTION]... FILE1 [FILE2 [SKIP1 [SKIP2]]]
ja: 使用法: %s [オプション]... ファイル1 [ファイル2 [スキップ1 [スキップ2]]]

en: Compare two files byte by byte.
ja: 2つのファイルをバイトごとに比較します。

en: SKIP values may be followed by the following multiplicative suffixes:
    kB 1000, K 1024, MB 1,000,000, M 1,048,576,
    GB 1,000,000,000, G 1,073,741,824, and so on for T, P, E, Z, Y.
ja: スキップの値には、次の係数を続けることもできます。
    kB 1000、K 1024、MB 1,000,000、M 1,048,576、
    GB 1,000,000,000、G 1,073,741,824、またT、P、E、Z、Yについても同様。

en: If a FILE is `-' or missing, read standard input.
ja: もしファイルがないか「-」のとき、標準入力を読みます。

en: Exit status is 0 if inputs are the same, 1 if different, 2 if trouble.
ja: 終了コードは、入力ファイルが同じ場合は 0、入力ファイルが異なる場合は 1、
    問題が発生したときは 2 になります。

en: invalid --bytes value `%s'
ja: 無効な--bytesの値「%s」

en: missing operand after `%s'
ja: 「%s」の後のオペランドがありません

en: extra operand `%s'
ja: 余計なオペランド「%s」

en: %s %s differ: byte %s, line %s
ja: %s %s 異なります: バイト %s、行 %s

en: %s %s differ: byte %s, line %s is %3o %s %3o %s
ja: %s %s 異なります: バイト %s、行 %s %3o %s %3o %s

en: cmp: EOF on %s
ja: cmp: ファイル%sの末尾

en: invalid context length `%s'
ja: 無効な前後の幅「%s」

en: pagination not supported on this host
ja: このホストではページ割付けをサポートしません

en: too many file label options
ja: ファイル・ラベル・オプションが多すぎます

en: invalid width `%s'
ja: 無効な幅「%s」

en: conflicting width options
ja: 幅のオプションが衝突しています

en: invalid horizon length `%s'
ja: 無効な横幅「%s」

en: invalid tabsize `%s'
ja: 無効なタブ幅「%s」

en: conflicting tabsize options
ja: タブ幅のオプションが衝突しています

en: --from-file and --to-file both specified
ja: --from-fileと--to-fileの両方を指定しました

en:   LTYPE is `old', `new', or `unchanged'.  GTYPE is LTYPE or `changed'.
ja:   ここでLTYPEは「old」「new」「unchanged」。GTYPEはLTYPEか「changed」。

en: FILES are `FILE1 FILE2' or `DIR1 DIR2' or `DIR FILE...' or `FILE... DIR'.
ja: FILESは、「FILE1 FILE2」「DIR1 DIR2」「DIR FILE...」「FILE... DIR」。

en: If a FILE is `-', read standard input.
ja: ファイルが「-」のとき、標準入力を読みます。

en: Usage: %s [OPTION]... FILES
ja: 使用法: %s [オプション]... FILES

en: conflicting %s option value `%s'
ja: %sオプションの値「%s」が衝突しています

en: conflicting output style options
ja: 出力指定オプションが衝突しています

en: Only in %s: %s
ja: %sだけに発見: %s

en: cannot compare `-' to a directory
ja: 「-」はディレクトリーと比較できません

en: -D option not supported with directories
ja: -Dオプションはディレクトリーでのサポートをしていません

en: Common subdirectories: %s and %s
ja: 共通の下位ディレクトリー: %sと%s

en: File %s is a %s while file %s is a %s
ja: ファイル%sは%s、ファイル%sは%s

en: Files %s and %s are identical
ja: ファイル%sと%sは同一

en: incompatible options
ja: 両立しないオプション

en: `-' specified for more than one input file
ja: 入力ファイルに「-」が複数回指定されました

en: read failed
ja: 読込み失敗

en: Usage: %s [OPTION]... MYFILE OLDFILE YOURFILE
ja: 使用法: %s [オプション]... MYFILE OLDFILE YOURFILE

en: Compare three files line by line.
ja: 3つのファイルを行ごとに比較します。

en: Exit status is 0 if successful, 1 if conflicts, 2 if trouble.
ja: 終了コードは、成功した場合は 0、競合がある場合は 1、
    問題が発生したときは 2 になります。

en: internal error: screwup in format of diff blocks
ja: 内部エラー: 差分ブロックの形式にハマる

en: %s: diff failed:
ja: %s: diff失敗:

en: internal error: invalid diff type in process_diff
ja: 内部エラー: process_diff内で無効な差分型

en: invalid diff format; invalid change separator
ja: 無効な差分形式; 無効な変更区切り

en: invalid diff format; incomplete last line
ja: 無効な差分形式; 最終行が未終端

en: subsidiary program `%s' could not be invoked
ja: 下位プログラム `%s' が起動できません

en: invalid diff format; incorrect leading line chars
ja: 無効な差分形式; 不正な行頭文字群

en: internal error: invalid diff type passed to output
ja: 内部エラー: 出力に渡される無効な差分型

en: input file shrank
ja: 入力ファイルが縮んだ

en: cannot compare file names `%s' and `%s'
ja: ファイル名「%s」と「%s」を比較できません

en: %s: recursive directory loop
ja: %s: 再帰的なディレクトリループです

en: Usage: %s [OPTION]... FILE1 FILE2
ja: 使用法: %s [OPTION]... FILE1 FILE2

en: cannot interactively merge standard input
ja: 標準出力は対話的に併合できません

en: both files to be compared are directories
ja: 比較対象は両方ともディレクトリ

en: ed:	Edit then use both versions, each decorated with a header.
    eb:	Edit then use both versions.
    el or e1:	Edit then use the left version.
    er or e2:	Edit then use the right version.
    e:	Discard both versions then edit a new one.
    l or 1:	Use the left version.
    r or 2:	Use the right version.
    s:	Silently include common lines.
    v:	Verbosely include common lines.
    q:	Quit.
ja: ed:	両方の版にヘッダーで飾って、利用し、編集。
    eb:	両側の版を使用して編集。
    el:	左側の版を使用して編集。
    er:	右側の版を使用して編集。
    e:	新版を編集。
    l:	左側の版を使用。
    r:	右側の版を使用。
    s:	共通行を寡黙に含む。
    v:	共通行を饒舌に含む。
    q:	終了。
